Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest rozwiązaniem ekologicznym, które stosuje się w domach jako alternatywę dla kanalizacji lub szamba. Oczyszczalnie et występują raczej w gminach, w których nie występuje instalacja kanalizacyjna z uwagi na nieopłacalność podyktowaną zbyt małą liczbą mieszkańców. Taki stan rzeczy można często zauważyć na wsiach położonych obok dużych miast, które rozbudowują się stopniowo ale nie posiadają wodociągu oraz kanalizacji i trzeba szukać wówczas innych rozwiązań.

Ponieważ szambo jest zbiornikiem, który trzeba opróżniać, koszty eksploatacji przewyższają utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlatego tez jest to coraz chętniej wybierana opcja, ponieważ ona nie ingeruje w podłoże gruntowe tak bardzo jak szambo. Wewnątrz oczyszczalni dochodzi do rozbicia i rozkładu toksycznych substancji na takie, które nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego. Takie odpady można odprowadzić do gruntu lub zbiornika wodnego bez obaw, że zostały skażone i zagrażają zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Oczyszczalnie drenażowe są najpopularniejszym rozwiązaniem. Wymagają jednak odpowiedniej przestrzeni na rozprowadzenie drenażu. Tutaj trzeba zachować wszelkie odległości od innych zbiorników, jak chociażby studnia. Na mniejszych działkach preferuje się oczyszczalnie biologiczne, choć jest to już bardziej kosztowna inwestycja.

Wymienniki ciepła w przydomowych oczyszczalniach ścieków

Z przydomową oczyszczalnią ścieków idealnie będzie współpracować pompa ciepła, która również jest rozwiązaniem ekologicznym. Należy jednak zachować odpowiedni odstęp pompy od drenaży oczyszczalni. Pompa ciepłą wyposażona jest w wymienniki ciepła, które muszą mieć zachowaną odpowiednią szczelność do prawidłowego funkcjonowania. Takie rozwiązanie można uzyskać stosując uszczelki sondex. Dzięki temu płyn nie będzie przeciekał i działanie wymiennika będzie zgodne z założoną normą. To z kolei zapewnia właściwą pracę pompy ciepła jako systemu grzewczego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *